Film olacak hikâyeniz varsa sizi böyle alalım!

21 Nov

“Off ben hayatımı yazsam ne film olur” diyenlere hemen her gün rastlamak mümkün. Hele de bir senaryo yazarıysanız, hikayesini size anlatmak isteyen ya da senaryosunu okutmak isteyenlerle günde bir değil birkaç defa karşılaşıyorsunuz. Kibarca reddediyor ya da elinizden geldiğince, zamanınız elverdiğince yardım ediyorsunuz. Fakat belki de çok değerli bir fikir, parlak bir beyin bu sırada kaçıyor, kim bilir? Ayrıca bunun ciddi bir mesai ve emek olduğunu anlatmaya gerek dahi yok. Tüm bu karşılıklı mağduriyete Senaryo Yazarları Derneği‘nden müthiş bir çözüm projesi geldi! İşte Çok Güzel Film Olur Hikâye Seçmeleri hakkında SEN-DER’den yapılan açıklama:

Çok Güzel Film Olur Hikâye Seçmeleri için son başvuru tarihi 26 Ocak 2013 olarak belirlenmiş.

“Çok Güzel Film Olur” projesi, sinema filmi veya televizyon dizisi senaryosu haline gelebilecek hikâyeler arasından seçme yapıp, bu hikâyeleri kitaplaştırarak sektörle buluşturma projesidir.

Sektöre ulaşma şansı bulamayan amatör veya yarı profesyonel yazarlar, öğrenciler, başka sektör çalışanları, emekliler ve burada saymaya yer bulamayacağımız birçok kişi, “çok güzel film olur” düşüncesiyle yazdıkları hikâyelerini okutabilmek, hikâyeleri hakkında profesyonel kişilerden değerlendirme ve eleştiri alabilmek, hikâyelerindeki eksiklikleri öğrenebilmek, hikâyelerini geliştirebilme için bir yol göstericiye ulaşabilmek gibi amaçlarla, hemen her gün Senaryo Yazarları Derneği’ni arıyor veya bizzat geliyor. Dernek çalışanları ve üyeleri, gerek zamansızlık gerekse hukuki riskler nedeniyle yardımcı olamayınca, bu kişiler, donanımsız/ehliyetsiz kişi ve kurumlardan medet umuyor, çoğunlukla madden ve manen mağdur ediliyorlar.

Senaryo Yazarları Derneği, bu durumu göz önüne alarak, mağduriyetleri de önlemek amacıyla, kendi bünyesindeki iktisadi işletmeye bağlı yayınevi aracılığıyla, bu hizmeti profesyonel olarak vermeye karar verdi.

Bundan böyle, ilki 26 Ocak 2013’te sona erecek “Çok Güzel Film Olur Hikâye Seçmeleri” adı altında bir dizi seçmeler olacaktır. Sektöre ulaşma imkânı olmayanların gönderdiği hikâyelerin istisnasız hepsi, bir bedel karşılığında, ehil senaryo yazarlarınca okunup değerlendirilecek, senaryolaştırmaya uygun hale getirme ve hikâye geliştirme yönünde profesyonel destek verilecek, hikâyelere dramaturji raporları yazılacak ve en nihayet sektörle buluşma noktasına gelen hikâyeler “Çok Güzel Film Olur” adıyla basılacak olan bir dizi kitapta yer alacaktır. Bu sayede, seçilip geliştirilerek kitapta yer alan hikâyelerin telif hakları otomatik olarak korunmuş olacaktır. Senaryo Yazarları Derneği, bir yandan da, hikâye kısırlığına girme tehlikesiyle karşı karşıya olan sektörle, gün yüzüne çıkma olanağı bulamadığı için taze beyinlerde hapsolmaya mahkûm hikâyeleri buluşturacak bir mecra yaratma niyetindedir. Senaryo Yazarları Derneği ayrıca, kitaplarda yer alan hikâyelerin sektöre tanıtımını ve profesyonel alanda temsilciliğini üstlenecektir. Ortak çalışmak istendiği takdirde, kitapta yer alan hikâyenin yazarını profesyonel senarist veya senaristlerle de buluşturacaktır.

Siz de “Çok Güzel Film Olur” dediğiniz hikâyelerinizle seçmelere katılmak istiyorsanız, ayrıntılı bilgi için Çok Güzel Film Olur resmi internet sitesini ya da Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Şimdiden bol şanslar!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: