GÜZEL SANATLAR İŞ KOLU TALEP EDİYORUZ!

25 Mar

HENÜZ VAKİT VARKEN, SİNEMADAN TİYATROYA, MÜZİKTEN, RESİME TÜM SANAT ALANLARINDA ÇALIŞANLARIN ÖRGÜTLENEBİLECEĞİ “GÜZEL SANATLAR İŞ KOLU” İÇİN HAREKETE GEÇ!

‎Bu metin basınla ve TBMM vb. ilgili yerlerle paylaşılacak… Bu metnin altına ben de imzamı atıyorum diyen sinemadan, tiyatroya, müzikten dansa tüm sanatçılar/sanat çalışanları “ad, soyad, meslek titri ve iletişim bilgilerini” sanatiskoluplatformu@gmail.com adresine gönderebilirler

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Türkiye’de halen yürürlükte olan sendikal mevzuat ile birlikte şu günlerde meclis genel kuruluna gelmesi beklenen sendikal mevzuata ilişkin yasa tasarısı ısrarla “İŞ KOLU” esasına dayalı bir örgütlenmeyi öngörüyor.

Bu durumda şu anda yürürlükte olan mevzuattan ötürü yıllardır toplu sözleşme yapma hakkını kullanamayan sinemadan tiyatroya, müzikten, dansa kadar biz sanat alanında çalışanlar; şimdi meclis genel kuruluna gelmesi beklenen tasarının yasalaşması halinde de toplu sözleşme yapma hakkımızı kullanamayacağız.

Çünkü yeni tasarı da, önceki yasa gibi sanat alanında 4-A’lı “işçi” statüsünde çalışanların tiyatro, sinema vb. bir kısmını hâlâ “Ticaret, Büro ve Eğitim İşkolu” ve müzik alanında çalışanları “Konaklama ve Eğlence Yerleri İşkolu” ile tanımlıyor ve örgütlenmeye zorluyor.

Sinema, tiyatro, müzik, dans vb. tüm sanat alanları, “Sanat İşkolu” adıyla tek bir alana ait işkolu şeklinde tanımlanmalıdır.

Ve biz sanatçılar, sanat alanında çalışanlar Sanat İşkolu’nda örgütlenmeliyiz

Çünkü sanat alanının kendine özgü kuralları ve koşulları vardır.

Bu nedenle 4-A’lı “İşçi” statüsündeki biz sanatçılar, sanat çalışanları olarak; Toplu İş Sözleşmesi hakkını kullanabileceğimiz bağımsız bir “SANAT İŞ KOLU”nun “Toplu İş İlişkileri Kanunu”nda yer almasını talep ediyoruz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: